כתובת: נחל כזיב 22, כפר יונה    משרד: 09-7883990    נייד: 052-898-0005‬    מייל: haim@nasiarc.co.il
architecture

אדריכלות

אדריכלות ,כפי שהגדיר ויטרוביוס, היא השילוב בין היופי, העמידות והיעילות. שלושת המאפיינים הללו והאיזון ביניהם, קובעים את רמת היצירה בכל בנייה שאתם פוגשים. בשביל ליצור את שלושתם נדרשים כישורים רבים כדוגמת, תכנון מבנים, הבנה בעיצוב ועוד רבים, כן, מסתבר שיש מוכשרים בעולם.

אדריכלות, מהם האלמנטים שהופכים עיצוב למה שהוא? כיצד תוכלו לדעת שהבחירה העיצובית לבית שלכם תעמוד בציפיות? המאמר הבא יכיר לכם את המרכיבים של העיצוב והשילוב הנכון שלהם בבחירה העיצובית שלכם.

הנושא של אדריכלות כולל בתוכו את אמנות הבנייה. בין היתר, מטרת התחום היא לתכנן ולעצב מבנים וחללים. עם זאת, יש הבדל מובהק בין האופן שבו מתכננים בית פרטי או דירת מגורים לבין האופן שבו מתכננים בניין. כמו כן, בעת תכנון של בניין מגורים צריך להביא בחשבון שיקולים ייחודיים. בין היתר, שיקולים אלו מאפיינים את עבודת הארכיטקט ומייחדים אותו. 

תפקידי ארכיטקט 

התפקיד של ארכיטקט הוא לתכנן ולעצב מבנים וחללים בהתאם לתכנית המתאר הארצית. לאחר מכן, מצופה מכל אדריכל להביא לידי ביטוי את הדרישות ואת החזון של הלקוחות. בין לבין, ארכיטקט הוא בין אנשי המקצוע היחידים שמעורבים בשלבים שונים של הפרויקט: החל משלב התכנון, דרך הבנייה ועד עבודות הגמר או האכלוס. 

עקרונות מנחים  

הנה למשל כמה עקרונות שבעזרתם אפשר להבין טוב יותר את החשיבות של אדריכלות בבנייני מגורים וגם בבתים פרטיים. 

  1. צבעים.

בכל תחום עיצובי שתפגשו לצבעים יש מקום בולט בבחירה. הסיבה מאוד פשוטה. הצבעים הם המשפיעים הגדולים ביותר על המראה הפיזי וגם על התחושה שמתקבלת אצל המשתמש. לדוגמה. נניח שבחרתם סגנון עיצוב לבית הכולל את הצבע השחור והאפור בצורה בולטת, עם מעט מאוד לבן.

ההשפעה תהיה גם ברמת הבהירות של הבית – שחור ואפור הופכים את הבית לחשוך יותר וגם על התחושה שלכם ושל מי שמבקר אצלכם.

ההבנה אלו צבעים לבחור ומה יהיה המינון של כל צבע, חשובים מאוד לתהליך העיצוב ונראות של הבית גם חיצונית, וגם עיצוב פנים הבית.

  1. חלל.

נכנסתם פעם לשוק צפוף, המון צעקות, בלגן ו..ירקות. איך התחושה? אז נכון, חלל של שוק הוא לא בדיוק חלל מעוצב, אך זה רק מראה שכל חלל יוצר תחושה אחרת אצלנו, טובה יותר או פחות. 

עיסוק במבנה ובחלל – ארכיטקט נדרש לעסוק במבנה ובחלל, לרבות בסביבה הבנויה הכוללת. זה אומר שבשביל לבצע את העבודה שלו על הצד הטוב ביותר, ארכיטקט לא יכול להסתכל רק על הבניין. במקום זה, אנשי מקצוע מהתחום של אדריכלות בוחנים את הסביבה ומנסים למצוא לה כמה שיותר שימושים.

גם בעיצוב, ישנם עיצובים בהם החלל יצטמצם לטובת קישוטים ועיטורים. לעומת זאת, נתינת דגש על חללים רחבים וקווים ישרים, יוצרת תחושה של עיצוב נקי ומרחב.  

  1. צורות וזוויות.

משולש, עגול, מרובע או אולי מעוקל? לכל צורה יש מאפיין ייחודי הקובע האם היא תתאים לעיצוב שבחרתם. הצורה יכולה להתבטא בחלל עצמו, כאשר הוא נוצר מעוגל או משולש למשל, ויכולה לשמש גם כאלמנט עיצובי.

במבנים עתיקים וארמונות, תוכלו לשים לב תמיד לצורות המעוקלות, אין כמעט ביטוי לצורות סימטריות. העיצוב המודרני, לעומת זאת, מרבה להשתמש בחללים עם צורות מדויקות, ריהוט מחודד קצוות, זהו גם מאפיין בולט בהשפעה על המראה והתחושה.

  1. חומרי הבנייה. מאז שהתפתחו שיטות הבנייה, גם תחום אדריכלות ועיצוב משנה גוון במהירות, אופנות באות ונעלמות, הכל בהתאם ליכולות הבנייה החדשות.

כיצד משפיעים חומרי הבניה על העיצוב? ובכן ישנם עיצובים שהשימוש בחומר מסוים הוא חובה. בית בסגנון כפרי למשל, יהיה חייב שימוש רחב בעץ. אך גם בעיצוב המודרני, שימוש בזכוכית וברזל הוא שיקול שישפיע על המראה.  

  1. מראה הסביבה. הסעיף הזה נכון כשמדובר על בית פרטי שיש לו מרחב מסביב. התכנון והעיצוב אמור להתייחס למאפיינים של הסביבה ולקבוע את העיצוב בהתאם. לדוגמה. אם הבית יהיה בכפר והשטח מסביב יותר ירוק ופחות ערוני, סגנון מודרני לא יתאים.
  2. תכנון עירוני  רוב בנייני המגורים מוקמים כיום בסביבה אורבנית צפופה. אז מצד אחד, יש את הבניין ואת החזון עבורו. מצד שני, יש את התכנון העירוני המקיף שמשפיע על הבניין ועלול להגביל אותו. בתווך, אפשר לראות את עבודת האדריכל ואת חשיבותו.
  3. עיצוב פרטי המבנה והריהוט  רוב בעלי הדירות בבנייני מגורים חדשים פוגשים בעבודתו של ארכיטקט רק בשלבים האחרונים. בשלבים הללו, התפקיד של אנשי מקצוע עם רקע והסמכה באדריכלות הוא לעצב את פרטי המבנה. במקרים מסוימים, האדריכל הוא גם זה שמעצב את הריהוט בלובי המבנה, בחדרי המדרגות או אפילו בדירות. 
אדריכלות

הבדלים בין אדריכלות ומקצועות עיצוב אחרים

על פניו, נדמה שאת התפקיד של ארכיטקט למשל יכול גם לבצע מעצב פנים. למעשה, מכל האמור לעיל עולה השאלה לגבי ההבדל בין אדריכלות לבין מקצועות עיצוב אחרים. בפועל, זה נכון שיש המון תחומים משיקים בין העבודה של ארכיטקט לבין העבודה של מעצב פנים  אך האמת היא שבעלי מקצוע שאינם אדריכלים בדרך כלל רק עוסקים בענף ספציפי של התחום. במילים אחרות, מה שמעצב פנים עושה הוא להתמחות בנישה שהיא תחת תחום העיסוק של ארכיטקט. במובן דומה, מעצבי גינות או יועצים יכולים גם הם להיות מעורבים בפרויקט אך לא להחליף את הארכיטקט. 

בסופו של דבר, זה מה שמראה את החשיבות של אדריכלות ואת השפעת התחום על קהל היעד. כמו כן, זה מוכיח עד כמה צריך להשקיע בבחירה נכונה של אנשי מקצוע לליווי פרויקטים להקמת בנייני מגורים.  

לסיכום

7 המאפיינים של העיצוב הם: הצבעים , חלל, צורות וזוויות, חומרי בנייה, מראה סבבתי, תכנון עירוני, עיצוב פרטי המבנה והריהוט של הבית .

כשאתם מתכננים את העיצוב חשבו על האלמנטים הללו לפי הסדר, הם יעזרו לכם להבין את המראה הכללי של העיצוב שאתם רוצים.
אנו נשמח לעמוד לשירותכם בכל מה שקשור לאדריכלות, במידה ויש לכם שאלות בנושא ואתם בדיוק בשלב שאתם מחפשים אדריכל אל תהססו וצרו איתנו קשר נשמח לסייע ולייעץ.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות התקשרו:

פניה מהירה

לתיאום פגישת תיכנון ראשונית