כתובת: נחל כזיב 22, כפר יונה    משרד: 09-7883990    נייד: 052-898-0005‬    מייל: haim@nasiarc.co.il
services

תהליך התכנון

כך תבואו אל האדריכל חכמים ומוכנים 

כדי לא לתכנן ולהתאכזב מהחוק שלא מאפשר. בשביל לא להתבלבל ממגוון העיצובים שיציעו לכם, אתם חייבים להיות מוכנים לפני הפגישה עם האדריכל. במאמר הבא תוכלו להכיר את כל התהליך ולקבל כלים לבחירה נכונה בכל שלב.

כשתבואו לאדריכל, אתם תהיו מוקסמים מהאפשרויות הבלתי נגמרות של העיצוב, מוקסמים עד כדי כך שיהיה קשה לכם לבחור סגנון.

לשלב זכוכית או לא? אולי זה מסוכן לילדים? והסגנון הזה.. הוא לא צעקני מידי? נכון. הבחירה קשה. אבל בדיוק בשביל זה, אתם צריכים לזכור את מה שהמורה הזכירה בבית ספר יום יום – לא לשכוח לעשות שיעורי בית!

המאמר הבא ילמד אתכם איך לתכנן את הקווים הכלליים לבית לפי הצרכים שלכם. איך לבחור עיצוב עוד לפני שראיתם עשרות פרויקטים במשרד של האדריכל, ובקיצור, להיות חכמים ומוכנים לפגישה עם האדריכל.

1. זכויות הבנייה – הכר את החוק.

השלב הראשון הוא להכיר את המגרש שלכם. לכל מגרש, בהתאם לגודל ולמיקום, ישנם כללים בחוק מה מותר לבנות עליו. לדוגמה. ברור לכם שאם תרכשו מגרש בשכונה של ווילות, לא תוכלו להקים עליו בניין גם אם זה מאוד רווחי עבורכם, ישנם הגבלות הקבועות בחוק לגבי כל מגרש והן קובעות מה מותר לבנות עליו ומה לא.

למה זה כל כך חשוב? הרבה פעמים נקלענו למצב שבו מגיע זוג מרוגש עם מגרש ביד (או בתיק) ועם הוראות ברורות לגבי הארמון שעומד להבנות עליו. לאחר שבררנו את זכויות הבנייה, הסתבר שאפשר לבנות רק על חצי מהשטח והתוכניות בהם תשקיעו זמן ומאמץ ירדו לטמיון.

המסקנה היא שאת כל התוכניות כדאי לשמור לשלב שאחרי. רק כשאתם יודעים מה ניתן לעשות עם השטח מבחינה חוקית, תוכלו לתכנן את המבנה. כמובן, זה לא אומר שאי אפשר לתכנן קווים כלליים לבית, אך בכל הנוגע למידות של חדרים ולתכנון פרטני, השאירו את העבודה לשלב הבא.

נקודה חשובה נוספת. זכויות הבנייה משתנות משטח לשטח, אין כל קשר בין היתר שניתן לשטח שלידכם כדי להסיק מסקנות על אפשרויות הבנייה שלכם, ישנם מרכיבים רבים הקובעים את החוק לגבי כל שטח בנפרד.

פרטים נוספים על זכויות הבנייה וההיתרים תוכלו לראות באתר מנהל התכנון.

2. תכנון המבנה.

הכרנו את זכויות הבנייה למגרש? אפשר להתקדם לשלב הבא. תכנון הבית. גם אם ברור לכם בדיוק כיצד אמור להראות כל חלק בבית, אנו ממליצים לכם לשמוע את דעת האדריכל, שבעזרת המקצועיות שלו, יוכל להציע לכם פתרון שלא חשבתם עליו שחוסך לכם מקום וכסף.

כן חשוב להגדיר את הצרכים שלכם ולהבין כיצד הם משתלבים בבית החדש. היכן תרצו לראות את המטבח? איפה הסלון יהיה ממוקם ועוד. כך, בפגישה עם האדריכל תדעו להסביר לו בדיוק מה הצרכים שלכם והוא ידע להתאים את צורת התכנון לפי הבקשה שלכם.

מהם הקווים הכלליים שיעזרו לכם לתכנן בעצמכם?

כל בית כולל שני סוגי חללים. חללים פרטיים יותר, כמו למשל, אמבטיה, שירותים, חדרי שינה, וחללים משותפים כמו הסלון, המטבח ועוד. עליכם לדעת כמה שירותים יהיו בבית, ומה יהיה המיקום הנוח ביותר מבחינתכם.

חדרי שינה. מה מספר החדרים? והיכן יהיה המיקום הטוב ביותר עבורם כדי לבודד אותם משאר חלקי הבית. בפרט אם בבית יש חדר עבודה, חשוב למקם את החדרים במקומות צדדיים יותר.

מטבח. אם אתם אנשים של בישולים, תרצו את המטבח פונה לחלל רחב שריח הבישולים יוכל לצאת החוצה. לעומת זאת, אם אתם רק מכינים קפה במטבח, ניתן לייחד לו פינה צדדית קטנה יותר.

אנו בטוחים שיש לכם המון שיקולים נוספים. כדאי לערוך רשימה ולראות כיצד אתם עונים על הצרכים תוך ניצול השטח בצורה מרבית.

3. תכנון העיצוב.

זה אולי מפתיע, אך אין שום קשר בין תכנון המבנה לעיצוב, פרט לחזית הבית החיצונית. זו הסיבה שתכנון המבנה נעשה בלי קשר לעיצוב. העיצוב כן משפיע על תכנון החזית החיצונית, אך לא מעבר. לדוגמה, בית בסגנון כפרי יהיה עם רעפים אדומים וגג משופע, הוא לא יכלול קווים חדים לאורכו וחומרי הבנייה שלו יהיו שונים.

איך תמצאו את העיצוב שלכם?

בשלב העיצוב, תנו לדמיון וליצירתיות שלכם לפרוץ. זה בית שלכם והעיצוב אמור לשקף את הסגנון שלכם.

כדי להבין איזה סגנון אתם רוצים, אנו ממליצים לכם לבחון פרויקטים מסוגים שונים, לשים לב לחללים, לצבעים ולהבין אילו נקודות תופסים אתכם בכל עיצוב שמצא חן בעיניכם. ככל שתעברו על יותר סגנונות אם תבינו ביתר קלות את חוש האסתטיקה החמקמק שלכם למה הוא מתחבר יותר ולמה פחות.

טיפ נוסף. כשבוחרים עיצוב חשבו גם על המעקות שיהיו בבית, על החומרים שישתמשו בהם לעיצוב וכן, גם על הריהוט. חשוב להבין שהתוצאה של העיצוב הוא ההרמוניה בין כל הפריטים המצויים בחלל הבית, לכן, צבע הספות ושולחן האוכל ישפיע לא פחות מהקווים החדים החוצים את הקיר לאורך.

לסיכום, כדי להגיע מוכנים לפגישה תצטרכו לפעול בשני שלבים. תכנון הבית וסגנון העיצוב. בשלב תכנון הבית, רשמו את כל הצרכים שלכם בצורת הבית לפי קטגוריה. למשל, מטבח – דגשים. סלון – דגשים, הרשימה תראה לכם אלו נקודות אתם חייבים ומה פחות דחוף. השלב הבא הוא העיצוב.

כדאי לעבור על כמה שיותר עבודות אדריכליות, לסמן את אלו שמצאו חן בעיניכם ולנסות להבין את המאפיינים הזהים לכולם. זה אולי יקח זמן, אך כל זה שווה כאשר אתם יודעים מה לבחור ושזהו הסגנון המשקף אתכם בדיוק.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות התקשרו:

פניה מהירה

לתיאום פגישת תיכנון ראשונית